Grace Kelly se rozhodla postavit se na své nohy. Poté, co se jí nepodařily zkoušky na vysokou školu, oznámila rodičům, že chce jít na Americkou akademii dramatických umění.

Bylo málo času, protože její rodiče chtěli mít vystudovanou dceru, a většina škol už měla uzavřené přihlášky, podvolili se a Grace tedy mohla jít ke zkouškám. Lehce se to řekne. Zkoušky už byly také uzavřené, ale Grace prostě a jednoduše využila jména svého strýčka(kterého hluboce milovala, stejně jako on ji a už jako malou ji podporoval v herectví, v silně založené sportovní rodině-John Kelly byl olympijský vítěz ve veslování a Margaret Kelly tělocvikářka), držitele Pulitzerovy ceny.

Ten pro Grace uspořádal zkoušky "navíc" a tak si mohla zkoušet sama pro sebe. V celkovém hodnocení stojí toto: Nevhodně umístěný hlas, povaha citlivá, spontánost mladistvá, dramatický instinkt expresivní, inteligence dobrá, celkové hodnocení: Dobrá, tvárná a mladistvá(svěží). Grace byla přijata na American Academy of Dramatic Arts října roku 1947.

Rodiče(hlavně její otec John) si ale Grace dobírali, prý nevydrží v krutém New Yorku a ještě poletí do Filadelfie pro peníze a s prosíkem, aby nemusela chodit na Akademii. Grace je ale moc neposlouchala a šťastná, že jde studovat herectví, se balila.

Otec dal Grace pár rad, kterými se řídila do smrti:Tohle povolání je těžké. Budeš ho muset dělat pořádně a nikdy polovičatě.
Nezapomínej, že až dosáhneš vrcholu, budeš patřit publiku. Nebudeš mít žádné soukromí. Veřejnost bude chtít stále víc. Jsi ochotná to podstoupit? Grace souhlasila s otcem, a navždy si chránila své soukromí(hlavně jako herečka) a svou rodinu.

V New Yorku ji rodiče ubytovali v hotelu Barbizon, budově pro dívky ze zámožných rodin, které se obávaly, aby jejich dcerky nechytly "manýry velkoměsta". Grace to bylo stejně jedno, chodila na večírky(přestože potom sama o sobě mluvila jako o introvertní dívce) a vodila si mládence do pokoje tak potichu, že si toho(kromě jejích přítelkyň) nikdo nevšiml.

Aby rodičům (a to hlavně otci) dokázala, že je samostatná dívka(strašně toužila po samostatnosti) a aby je nemusela "žebrat" o peníze, pracovala jako modelka a servírka.
Grace jako modelka

O Grace sám řekl jeden fotograf, R. Green:Grace byla to, čemu v našem žargonu říkáme dobrý zdravý materiál. Nebyla to hvězda, neměla dispozice, aby se takovou modelkou stala. Připomínala dívku, kterou znáte od vidění, nic víc. Měla hezká ramena, ale žádná prsa. Tehdy jsme Grace přirovnávali k Ingrid Bergman v přirozeném ladění. Grace ale modelkou nechtěla být, chtěla být velkou herečkou...A tou se také stala. V roce 1951 přijala nabídku na roli ve filmu Fourteen hours, kde hrála paničku, která jde do kanceláře, aby podala žádost o rozvod, ale když uvidí muže, který chce skočit z římsy domu (o kterém je celý tento film), rozmyslí si to. Grace se hvězdou nestala, navíc byla v tomto filmu vidět asi 5 minut, takže se to ani nedalo očekávat.
Pilně se učila a pracovala, aby jí nabídli hrát ve snímku Taxi. Roli nakonec nezískala, ale zkušebních snímků si všiml Fred Zinemann, který potřeboval dívku na natáčení westernu V pravé poledne . A tu dívku našel v Grace.

Pokud si někde přečtete, že tento film z Divokého západu, udělal z Grace Kelly hvězdu, radši tomu nevěřte. Z Garyho Coopera ano, ale ne z Grace. Ale Grace byla touto prací nadšená! No aby ne, když mohla pracovat s takovými esy, jako Cooper nebo Zinemann! Říká se, že se do ní Zinemann zamiloval a ona do Coopera, ale to si radši přečtěte v nějakém (pořádném) životopise.

Grace Kelly ve filmu V pravé poledne
Ale pro Grace nic nekončilo. Alfred Hitchcock si všiml zkušebních snímku z Taxi, ale stejně tak John Ford. Ten byl rychlejší a hned si Grace pozval na "kamerovky". Sice o ní prohlásil, že je naprosto bez sex-appealu, ale nabídl ji roli "šedé myšky" Lindy.
Grace ji přijala a to hlavně proto, že ve filmu měl hrát Clark Gable a měl se natáčet v Africe. Pro Grace to byla velmi lákavá nabídka. Později s láskou vzpomínala, jak si v Africe užívali Vánoce, kdy Frank Sinatra zdobil stromek a pořádal večírek na počest své manželky Avy Gardner (se kterou se ale v průběhu natáčení hádal a následně usmiřoval). Ava se také stala Graceinou velkou kamarádkou. Film Mogambo se stal kasovním trhákem a Akademie nominovala Avu a Grace na Oscara. (Avu za hlavní roli, Grace za vedlejší-ani jedna nevyhrála)
Alfred Hitchcock si ale dokázal počkat. A na Grace se mu vyplatilo čekat, protože věřil, že tohle je ta pravá dívka.
"Nemám rád ty dívky, které jsou až přespříliš živočišné a kypí sex-appealem. Vzrušují mě ty, které vypadají jako učitelky a pak si s vámi nasednou do taxíku a rozepnou vám poklopec."
Hitchcock (dále Hitch) měl rád severské typy (však také natáčel s Ingrid Bergmann, Marlene Dietrich nebo Anny Ondra) a to především blondýnky(dokonce jsem vyporozovala, že od Grace se staly jeho můzami hlavně blondýny). A tak Grace oslovil. A ta s potěšením nabídku přijala.

Prvním filmem, který spolu natočili byla Vražda na objednávku.
Ve vypjaté scéně z filmu, který je něco mezi thrillerem a krimi
Grace byla touto prací opravdu nadšená a s Hitchem ráda vtipkovala a bavila se. Taky Hitch si ji velmi oblíbil a zamiloval se do ní. Skoro k ní zaujal jakýsi voyeurský postoj.

Všichni(a to hlavně Hitch) byli Grace tak nadšení, že se jí Hitch snažil umluvit na další snímek, který se jmenoval Okno do dvora. Grace by ráda natáčela, ale měla jeden problém: studio. Už Grace půjčilo na film Vražda na objednávku(Paramountu) a nehodlalo se o svou slibnou herečku s někým dělit. Ale Grace byla vytrvalá a dokonce prý několikrát vyhrožovala, že se vrátí k divadlu.

A tak Grace Kelly, nová vycházející hvězda, mohla natáčet další film a zase s Hitchcockem-Okno do dvora.

Film Okno do dvora patří mezi Hitchcockovy nejlepší filmy. Zase (stejně jako u Vraždy na objednávku) používá klaustrofobní prostor malého bytu a hlavně "využívá" hereckých výkonů hlavních představitelů-i když na filmu zapracovali všichni, jde to poznat.
Hitchcock si svou herečku nemohl vynachválit:"Víte, že Grace Kelly, zdánlivě tak chladná, v sobě skrývá sopku plné smyslnosti, erotiky a vášně? Tomu nikdo nevěřil, dokud neviděl mé filmy. Pro erotickou složku filmu-která není nikdy hlavní-jsem hledal opravdové ladies(dámy), které v náležitý okamžik rozpoutají vášně, jaké v nich nikdo nečekal.
Chudák Marylin Monroe nosila sex přímo na tváři a ani Brigitte Bardot nebyla nijak rafinovaná...Sex-appeal Grace Kelly je mnohem složitější. Není patrný na první pohled, ale existuje."

Grace na obálce magazínu LIFE. Stala se velmi slavnou herečkou a časopis LIFE dokonce napsal, že: Teď budeme všude ve filmech vidět Grace. Rok 1954 nazval rokem Grace.

Avšak Hitchcockova lady neměla ani trochu klidu na odpočinek po náročném natáčení a vrhla se do nového snímku:Mosty na Toko-ri.
Během natáčení s Williamem Holdenem

Grace tam hraje malou, ale v jejím podání zajímavou, roličku ženy letce, který se má účastnit boje. Bohužel film natáčel špatný režisér a nepodařilo se mu dát filmu ten správný rytmus. Ovšem jedno plus na tomto filmu bylo, a to:William Holden.
Zamilovali se do sebe a toužili se dokonce vzít, což brzy "překazila" Graceina rodina, v čele s matkou. Přesto se ale stále milovali.
Grace si pak na naléhání studia musela zahrát ve filmu Zelený oheň, což byl vcelku hloupý film o nalezišti smaragdů v Kolumbii.
Scéna z filmu.

Ale zatím, co Grace natáčela v Kolumbii Zelený oheň, dostala dvojice scénáristů George Seaton-William Pelberg nápad, že by ji chtěli do svého nově připravovaného filmu The Country Girl, který je o tom, že se ztrápená manželka Georgie stará o alkoholického manžela Franka-zpěváka, který jí dává za vinu, že nemá žádnou kariéru, manželka se snaží Franka zachránit a tak mu domluví angažmá s režisérem, který zaměstná Franka. Ředitel se ale do Georgie zakouká a chce ji mít pro sebe. Ona se nakonec rozhodne pro manžela, přestože jí režisér Bernie Dodd okouzlí. A Grace se tento nápad moc líbil, protože by dostala nějakou jinou roli, než jen roli doplňku muže, jak prohlásila.

Ale filmové studio mělo s Grace jiné plány a těmi plány právě byl Zelený oheň a spousta dalších jiných a hloupých filmů. Ovšem Grace si to nenechala líbit a důsledně se snažila, aby jí studio tuto roli dalo. Další problém byl v tom, že Grace natočila pro MGM jediný film za tento rok, takže ji nechtěli půjčit Paramountu.
Grace se dokonce podařilo dostat scénář k filmu, takže mezitím, co natáčela v Kolumbii, se mohla učit roli a doufat, že jí MGM zapůjčí. A studio ji zapůjčilo.

Ale další problém nastal hned při začátku natáčení. A to Bing Crosby. Bing Crosby byl už filmový veterán a měl i smlouvu, že si svou hereckou partnerku může vybírat. A Crosby si myslel, že je na to Grace Kelly moc krásná. A když se potkala s Crosbym na zahajujícím večírku, on z ní moc nadšený nebyl. Pro Grace to znamenalo strašnou smůlu, protože by pak nesměla hrát ve filmu. Když ji ale kostymérka Edith Head proměnila na starší, ztrápenou a unavenou Georgie a Grace se vžila do role, byl jí Bing okouzlen a řekl:"Už mi nikdy nedovolte, abych komukoliv řekl, že je špatný."

Grace byla s filmem spokojená a jak se zdálo, všichni, kdo jej natáčeli. Jediný kdo nadšený nebyl, byl "úhlavní nepřítel":MGM

Grace dostávala po celou dobu natáčení další a další scénáře, kde ji nic nezaujalo, nebo bylo moc načančané, ubohé a prostě nudné. Studio bylo tak pohoršeno tím, že scénáře jejich hlavní hvězda pořád odmítá, že jí pohrozilo soudním stíháním. Grace se zalekla, přesto stále odmítala nové nabídky. Cítila se unavená a hlavně chtěla hrát něco velkého. MGM to vyřešilo tak, že Grace Kelly dali neplacené volno, které skončí, až se jim slečna Grace Kelly omluví.
To ji už opravdu vyplašilo, přesunula se zase zpátky do oblíbeného New Yorku, kde téměř nevylézala z bytu. Snažila se být dobrou herečkou a teď jí to takhle oplácejí. Jediný, kdo Grace mohl zachránit byl slavný ceremoniál, uznávaný jako to největší ocenění, které může člověk od filmu dostat.

OSCAR

Roku 1955 získala Grace Kelly Oscara za film The Country Girl.
Filmové studio si už nemohlo dovolit nechat čekat svou přední hvězdu na další peníze, ale hlavně práci, po které Grace toužila. Takže se zase mohla vrátit do studií MGM s pocitem vítězky.

Filmy na sebe nenechaly dlouho čekat. A jako první přišel Hitchcock se svým úžasným snímkem Chyťte zloděje, kde si Grace zahrála po boku Caryho Granta bohatou dědičku Frances.

Cary Grant a Grace Kelly

Všem filmům, kde hrála Grace Kelly se vedle docela dobře nebo opravdu dobře, takže to byla velmi vytížené herečka. Přesto si dokázala najít čas na lásku.

Oleg Cassini a Grace Kelly

Grace po dlouhém namlouvání vzala "na milost" Olega Cassiniho, svého milence a přítele. On se do ní zakoukal v jedné restauraci, kde večeřela se svým tehdejším přítelem Jean-Pierrem Aumontem. Cassini Grace pořád posílal květiny a zval na schůzky, až nakonec po dlouhém odmítání souhlasila a byla "dobyta"." Vždy ji přitahovali muži evropského typu a nebo rovnou muži z Evropy, a proto si zamilovala Olegův kontinentální šarm a vtip. Byl to velký svůdce, tehdy ještě neznámý, ale později se proslavil navrhováním šatů pro Jackii Kennedy.
Když Grace natáčela na Riviéře(a také Monaku)Chyťte zloděje, byl tam s ní a báječně si "výlet" užívali-jezdili na hory, které se pnuly nad mořem a plavali. A jednou, při projížďce na loďce, se Oleg zeptal Grace, jestli nechce být jeho ženou. A Grace řekla:"Ano."

Zasnoubeni a na chvíli šťastni

Ale zase jednou zasáhli rodiče. Když jim dcerka oznámila tu novinu, Jack Kelly jí rázně nakázal, že se s ním nesmí stýkat. A Grace jako poslušná dcerka souhlasila. (Ale ještě předtím Cassinimu Margaret Kelly navrhla, aby dodržel půlroční lhůtu, kdy se od její dcery bude držet dál a povolí jim sňatek. Snoubenci souhlasili, ale nevydrželi.)

Když Grace dostala pozvání do Monaka( v době, kdy propagovala film Děvče z venkova na festivalu v Cannes), chtěla odmítnout, ale nakonec ji její bývalý přítel Jean-Pierre Aumont přesvědčil, že by to byla urážka.
Původně toto setkání vzniklo na návrh reportéra pro časopis Paris Match. Grace to bylo vcelku jedno, Monako tehdy svou slávu mělo za sebou a nějaký kníže Rainier ji nijak nezaujal, slyšela o něm jen špatné věci.
Ale nakonec se tedy setkala-po hodinovém čekání-s knížetem, který ji provedl po zahradách, kde s úsměvem pózovali a ukázal jí svou zoologickou zahradu. Grace se vrátila očarovaná.

První setkání s Rainierem

Grace se vrátila do New Yorku, když ji zastihla zpráva, že má natáčet remake filmu Příběh z Filadelfie. Souhlasila, a hned se vydala domů, k rodičům.
Rainier přijel do USA, oficiálně kvůli zdravotním potížím, protože se tu měl podrobit prohlídce u svého doktora. Ale nebylo to jen kvůli tomu.

Už delší dobu si s Grace dopisovali, a ona jím byla nadšena, měla ráda jeho styl psaní a smysl pro humor. Tudíž, když zjistila, že k ní Rainier zajede(respektive k jejím rodičům), nadšeně čekala na osudný den, kdy se s ním zase setká.
Rodiče popravdě ani nevěděli, kde to Monako je a knížete uvítali se smíšenými pocity. Ovšem jak uviděli jeho doprovod, uklidnili se-byl s ním otec Tucker, katolický kněz. Po představení a následném obědě se Grace s Rainierem rozpovídali a podle slov sestry Peggy se "strašně bavili a dováděli."

Za pár dní už byla Grace rozhodnutá. Nejprve novinu musela sdělit svému snoubenci Olegovi. Přijal ji klidně, ale rozhodně ne s nadšením. Popřál jí, ať se jí daří a doufá, že to pro ni bude nejlepší. Dále to řekla Jean Pierrovi Aumontovi, který jí taktéž popřál a nakonec přišli na řadu přátelé.
Jack Kelly se rozhodl, že si z Rainiera "nesedne na zadek", přesto dostal podmínku-dát své dceři věno, aby mohla být monackou kněžnou.

Tisková konference k zasnoubení herečky Grace Kelly a monackého knížete Rainiera. Doma u rodičů, na Henry Street ve Filadelfii

Zpráva vyvolala nadšení. Noviny toužily udělat rozhovor s budoucí kněžnou a všichni si ji chtěli aspoň prohlédnou, stejně jako knížete.

Grace ale měla stále smlouvu se studiem a začala natáčet film Z nóbl společnosti
. Ten nebyl přijat s nadšením, jaké se očekávalo, ale žádný propadák to nebyl. Všimněte si Graceina prstenu ve filmu, je opravdový zásnubní. Taky zde poprvé(a naposled) zpívá.

Balení šatů Z Nóbl společnosti s přítelem a publicistou Ruppertem Allenem

Nakonec měla Grace natočit ještě jeden snímek, pohádkový příběh o princezně Alexandře, která se rozhoduje mezi dvěma muži. Jak příznačné...
Labuť byla uvedena těsně před monackou svatbou a reklamu si dělala těmito větami: Princezna mezi dvěma muži a podobnými slovními hříčkami poukazující na hlavní představitelku, která se zanedlouho bude vdávat doopravdy.

Večírek na oslavu svatby

Grace se tedy nakonec z toho víru večírků, oslav a natáčení dostala zdravá do Henry Street, kde si zabalila kufry a nastoupila na loď Constitucion mířící z Nového světa do toho Starého.

grace-kelly(zavináč)seznam.cz